''Jazykové soubory pro PhotoFiltre''


Prosim zahlasujte TUstrašně moc prosím poslední kolo
(za selenagomez-webs Kristen Stewart )


McDonald's

28. listopadu 2010 v 17:29 | Vít Kilián |  zprávy
McDonald's Corporation (NYSE: MCD) je největší světový řetězec restaurací rychlého občerstvení (fast food). Byla založena v roce 1940 bratry McDonaldovými, kteří svůj první stánek otevřeli v kalifornském městě Pasadena. Její rozmach však začal až v roce 1955, kdy ji převzal podnikatel Ray Kroc, který byl synem českých emigrantů. V roce 1960 byla firma přejmenována na McDonald's Corporation.

Hlavním artiklem McDonald's je hamburger (který firma nevynalezla, byť je s ním spojována). V roce 2007 měla firma ve 122 zemích přes 30 000 restaurací a obsloužila okolo 47 000 000 zákazníků denně.[1]

Část restaurací neprovozuje firma přímo, ale poskytuje vlastníkům jednotlivých restaurací tzv. frenčízing, což je právo provozovat svou živnost pod jménem McDonald's. Ve velké většině nevlastní ani objekt restaurace, pouze její vybavení, stroje a zařízení. Mateřská firma zabezpečuje a kontroluje úroveň jednotlivých restaurací a organizuje jejich společnou marketingovou politiku a zásobování.

Společnost byla založena 23. července 1940 v San Bernardino, Kalifornie, které bratři Dick a Mac McDonald.

Od roku 1953 uděluje franšízová společnost. O dva roky později, dne 2. března Ray KROC vytvořil právní formu pro franšízových: McDonald's Systems, Inc.

V roce 1960 byla firma přejmenována na McDonald's Corporation.

Akciovou společností kotovaných na New York Stock Exchange (NYSE) dne 5. ledna 1966.

Společnosti příjmy v roce 2007 činily 22,8 miliardy amerických dolarů a čistý zisk je 3,9 miliardy.
[editovat] San Diegský masakr

Dne 18. července 1984 se v San Diegské filiálce McDonald´s odehrál masakr. Do restaurace přišel nedávno propuštěný soukromý agent James Oliver Huberty. Vytáhl zbraň a začal střílet. Zabil 21 zákazníků. Byl zastřelen odstřelovačem. Hubertyho manželka podala na agenturu i na McDonald´s žalobu, ta však byla zamítnuta.
[editovat] McDonald's v České republice

Síť restaurací McDonald's je největší provozovatel restaurací rychlého občerstvení v ČR. První restauraci v České republice otevřela společnost McDonald's 20. března 1992 v Praze ve Vodičkově ulici.

Pod touto značkou zde nyní provozuje přes 70 restaurací ve velkých městech, u dálnic (s okénkem McDrive, kde není nutno opustit vůz - některé tyto pobočky mají otevřeno non-stop) a v obchodních centrech většinou v rámci tzv. Food Courtu (místa kde je soustředěno více provozoven a zákazník si vybere podle chuti). V Česku je 58 % restaurací provozováno franšízanty.[2]

Zhruba třetina všech restaurací je v Praze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

prosím klikni

klik

Komentáře

1 *>DuCkie<* *>DuCkie<* | Web | 28. listopadu 2010 v 17:38 | Reagovat

love Mékáč :P :-D

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 28. listopadu 2010 v 17:40 | Reagovat

Ahoj Víťo, podle tvého blogu myslím, že bys bral raději ten náš mráz, měli jsme mínus deset. Jestli bude takhle tuho, budeme moct na brusle. :-D

3 Selz* Selz* | Web | 28. listopadu 2010 v 18:05 | Reagovat

[1]: aj ja :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju za vaši návštěvnost :)) ...Doufám že se sem zase někdy vrátíš :))...Jukni klidně do Archívu :) Možná tam najdeš něco co budeš potřebovat :) .. pokud se ti tu nelíbilo klikni /SEM/ žádnej vir jen prostě vypadneš z mého blogu když se ti tu nelíbí ;)