''Jazykové soubory pro PhotoFiltre''


Prosim zahlasujte TUstrašně moc prosím poslední kolo
(za selenagomez-webs Kristen Stewart )


Iron Maiden

30. listopadu 2010 v 14:42 | Vít Kilián |  hudba
Iron Maiden perfoming.jpg
Základní informace
Původ     Anglie Východní Londýn, Anglie
Žánry     Heavy metal
Aktivní roky     1975-současnost
Vydavatel     EMI, Sanctuary, Columbia, Portrait, Capitol, Epic, CMC International, Harvest
Příbuzná
témata     Bruce Dickinson, Blaze Bayley, Paul Di'Anno, Wolfsbane
Web     www.ironmaiden.com
Členové
Bruce Dickinson
Dave Murray
Adrian Smith
Janick Gers
Steve Harris
Nicko McBrain
Dřívější členové
viz Členové Iron Maiden

Tento článek pojednává o britské skupině. O jejich stejnojmenném albu pojednává článek Iron Maiden (album).

Iron Maiden (anglicky železná panna, mučicí nástroj) je anglická heavymetalová skupina založená v roce 1975 baskytaristou Stevem Harrisem. Kapela se stala legendární nejen díky své hudbě, ale také kvůli svému maskotovi Eddiemu, který se objevuje na obalech všech alb a singlů kapely (kromě prvního singlu: Running Free).Historie
[editovat] 70. léta

Historie kapely Iron Maiden se začala psát v roce 1975, kdy se spolu poprvé setkali Steve Harris a Dave Murray, kteří později vytvořili základní pilíř této legendární heavy metalové skupiny.

V 70. letech měla kapela proměnlivé složení, střídali se zde zpěváci, kytaristé i bubeníci, pouze baskytarista Steve Harris, zakladatel kapely, měl své stálé místo. Skupinu v té době hlavně ovlivňovala hudba Deep Purple, Judas Priest, Yes, Black Sabbath, Led Zeppelin, Queen a Wishbone Ash. Iron Maiden začali hrát a vystupovat ve složení Paul Day, který zpíval, Dave Sullivan a Terry Rance hráli na kytary, Steve Harris na baskytaru a na místě bubeníka se usadil Ron Matthews. V roce 1977 se v kapele objevil klávesista Tony Moore, tento pokus se však

nakonec neujal.

V roce 1977 se začalo formovat stálé složení, v kapele se objevili kytarista Dave Murray a bubeník Doug Sampson. V následujícím roce se k Iron Maiden přidal zpěvák Paul Di'Anno. O rok později vydala kapela jednu z nejslavnějších demo nahrávek celé historie tvrdé hudby, EP The Soundhouse Tapes. Jediným postem, na kterém se členové střídali jako na běžícím pásu, zůstalo místo druhého kytaristy. To natrvalo obsadil až v roce 1980 Adrian Smith, přítel Davea Murrayho z dětství. Ve stejném roce byl ještě Doug Sampson nahrazen Clivem Burrem.Po návratu Bruce Dickinsona nastalo pro Iron Maiden příznivější období. Dokazuje to album Brave New World, které oproti Virtual XI, které se umístilo na 16. místě, se umístilo na místě sedmém. Album samozřejmě doprovodilo turné, v jehož rámci kapela vystoupila na festivalu Rock in Rio v brazilském Rio de Janeiru, záznam z tohoto koncertu vyšel jako živé album Rock in Rio. Na tomto vystoupení skupiny přišlo přes 250 000 fanoušků.

V roce 2003 kapela vydala studiové album Dance of Death. To se dostalo na druhé místo žebříčku prodejnosti. Společně s albem Brave New World bylo vyhlášeno nejlepším metalovým albem roku 2003 (Brave New World roku 2000). Na albu se nachází většinou písně, jejichž délka přesahuje pět minut. Pouze dvě písně jsou kratší, obě dvě vyšly jako singly-Wildest Dreams a Rainmaker. V roce 2005 kapela oslavila 30 let své existence znovuvydáním singlu The Number of the Beast a turné, které zahájila v Praze. Součástí turné bylo i několik vystoupení na festivalu Ozzfest v USA. Na něm během vystoupení v San Bernardinu došlo k napadení kapely některými fanoušky, kteří na ni házely nejrůznější předměty. Kvůli tomu kapela zrušila své zbývající koncerty na tomto festivalu. Turné zakončila v září 2005 charitativním vystoupením pro bývalého bubeníka skupiny Clivea Burra, který trpí roztroušenou sklerózou.

30. srpna 2005 kapela vydala živé album Death on the Road, na němž je zachycen záznam koncertu v Dortmundu, který byl součástí turné k albu Dance of Death.

28. srpna 2006 došlo k vydání čtrnáctého studiového alba skupiny nazvaného A Matter of Life and Death. Ještě před samotným počinem vyšel 14. srpna 2006 první singl The Reincarnation of Benjamin Breeg, druhý Different World pak 14. listopadu v USA a 26. prosince 2006 v Evropě.

Následovala úspěšná tour po Severní Americe a Evropě. Na koncertech skupina nejprve zahrála všech deset skladeb z aktuálního alba v nezměněném pořadí a poté pět klasických skladeb z jiných alb. Bylo to poprvé co takto skupina učinila.

V prosinci roku 2006 nahráli ve studiu Abbey Road živé vystoupení pro pořad Live From Abbey Road. Měsíc před tím skupina spolu se svým manažerem Rodem Smallwoodem ohlásila, že po 27 letech končí se spoluprací s Sanctuary Music. Založili společnost Phantom Music Management, nicméně, nenastaly žádné významné změny.

Na rok 2007 ohlásila skupina několik vystoupení na velkých festivalech po celém světě. Byly součástí druhé části tour, tentokrát nazvané A Matter of the Beast". Název připomínal 25. výročí vydní alba The Number of the Beast. Na koncertech měla skupina zahrát 5 skladeb z aktuálního alba a 5 z alba The Number of the Beast, ve skutečnosti však z alba TNOTB hráli jen 4; set doplnili jinými oblíbenými koncertními skladbami. V příhodné datum 6.6.07 se konalo vystoupení v České republice, na stadionu Bazaly v Ostravě. O 4 dny později vystoupení na festivalu Download, to bylo natáčeno a vysíláno na internetu. Během koncertu Bruce Dickinson prohlásil, že záznam bude použit pro živé dvd. 24.6.07 tour skončila, poslední koncert byl v Londýnské brixton Academy na pomoc nadaci Cliva Burra.
[editovat] Somewhere Back in Time

5. září skupina ohlásila plány na rok 2008. Další tour nese název 'Somewhere Back in Time World Tour' a zaměřuje se na slavné období skupiny v 80. letech, obzvláště na album Powerslave, neboť celkové ladění obsahuje egyptské prvky, podobně jako na albu a tehdejších vystoupeních. Tour začala 1. února v indické Bombaji a skupina také poprvé navštívila Kostariku a Kolumbii. V České republice vystupovali v magický den 8. 8. 2008 v multifunkčním areálu Eden v Praze. Se začátkem tohoto turné také souvisí vydání živého dvoj dvd se záznamy 'Live After Death' a 'Maiden England'. K vydaní live DVD Live After Death došlo 4.2.2008 .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

prosím klikni

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju za vaši návštěvnost :)) ...Doufám že se sem zase někdy vrátíš :))...Jukni klidně do Archívu :) Možná tam najdeš něco co budeš potřebovat :) .. pokud se ti tu nelíbilo klikni /SEM/ žádnej vir jen prostě vypadneš z mého blogu když se ti tu nelíbí ;)