''Jazykové soubory pro PhotoFiltre''


Prosim zahlasujte TUstrašně moc prosím poslední kolo
(za selenagomez-webs Kristen Stewart )


Héra

29. listopadu 2010 v 19:12 | Vít Kilián |  Historie
červenofigurové kyliky - rané 5. století př. n. l. - nalezeno ve Vulci
Symbol     páv, kukačka, jeřáb, žezlo, obětní miska, granátové jablko
Bydliště     Olymp
Partner     Manžel Zeus
Rodiče     Rheia a Kronos
Sourozenci     Zeus, Hádes,Poseidon,Démétér,Hestie ( Ne moc známá)
Děti     Héfaistos, Áres, Hébé, Eileithýia
Římský ekvivalent     Iuno


Héra (řecky Ἥρα) je nejvyšší starověká řecká bohyně, patřící do olympské dvanáctky. Je sestrou a zároveň manželkou Dia a patronkou manželství a zrození.

Byla uctívána přibližně v letech 800 př. n. l. (možná i dříve) až do všeobecného přijetí křesťanství. Její postavení je krajně netypické, zastupuje vlastně nejvyšší bohyni (ženské pohlaví), ale přitom její moc nikoli, stejně tak se nám mýty ukazují Héru jako velmi rozporuplnou osobnost. V římském pantheonu je jejím protějškem bohyně Iuno. Mezi její schopnosti patřilo měnit podobu, viděla do budoucnosti. Vládla mlhám, bouřím, bleskům. Říká se, že vládla i počasí. Bohyně měla na starosti hlavně manželství a právě k ní se modlily manželky .Byla zároveň také velice žárlivá na svého manžela. Například nymfa Io. Zeus ji musel na poslední chvíli proměnit v krávu, aby Héra ji neviděla. Héra ale vše věděla a proto poprosila Dia, aby ji daroval krávu. Nebo bohyně Léto. Když zjistila, že čeká dítě s jejím mužem nakázala všem ostrovům , aby ji nedovolili zůstat nějakou dobu u nich. Ale na jeden ostrov zapomněla.Božský původ a vztahy k ostatním bohům

Ze třetí generace bohů se Rheie a Kronovi narodila jako první. Její bratr Zeus se podle mýtu proměnil v malého ptáčka, svedl ji a poté si ji vzal. Porodila mu syna Area, toho však ani jeden z nich, stejně jako ostatní Olympané, neměli příliš v lásce. Dalším je Héfaistos, ale podle některých tradic, ho Héra zplodila sama, na truc Diovým záletům. Někdy se také zmiňuje bohyně věčného mládí Hébé a Eileithýia. O jejich otcovství není také zcela jasno. Mezi Héřiny vlastnosti rozhodně patřila žárlivost, která se projevovala nejen k ženám, s kterými ji Zeus podvedl ale i k následným potomkům. Zvláště slavným se stalo její pronásledování Hérakla.
[editovat] Atributy, emblémové zvíře, zobrazení

Zobrazována byla jako velmi důstojná dáma. Jejím emblémovým zvířetem byl páv, někdy kukačka a jeřáb. Mezi atributy patřilo žezlo, obětní miska, granátové jablko.
[editovat] Slavnosti

Heraia - novoroční slavnosti, kdy k jejímu chrámu přijížděli na voze, taženém voly. Ohňové slavnosti v Boiótii, které připomínaly obětování Plataei, Diovy milenky (slavnosti se konaly každé čtyři roky pod Olympem).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

prosím klikni

klik

Komentáře

1 Verushka Verushka | Web | 30. listopadu 2010 v 11:19 | Reagovat

(-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju za vaši návštěvnost :)) ...Doufám že se sem zase někdy vrátíš :))...Jukni klidně do Archívu :) Možná tam najdeš něco co budeš potřebovat :) .. pokud se ti tu nelíbilo klikni /SEM/ žádnej vir jen prostě vypadneš z mého blogu když se ti tu nelíbí ;)